Dr. Kulcsárné Forrai Mónika doktori védése

Hivatalos bírálók

• Dr. Bányai Tamás egyetemi docens (Miskolci Egyetem)
  • Dr. Pfeiffer András igazgatóhelyettes, tudományos főmunkatárs (MTA-SZTAKI)

Védés időpontja:

1. december 15. (péntek) 11.00 óra

Helyszín:

• Automatizálási és Infokommunikációs Intézet Könyvtára (Informatikai épület, II. em. 214. terem)

Vassányi István egyetemi docens habilitációs előadása

• időpont: 2017. december 7 (csütörtök), 14 óra
  • helyszín: Pannon Egyetem, I épület, VII. emelet, 726. teremben, Veszprém, Egyetem u. 10.
  • Meghívó

Nyári egyetem - kombinatorikus optimalizálás

Dear PhD Students,

The Doctoral School of Information Technology, University of Pannonia announces a summer school in the topic of combinatorial optimization.

The schedule of the summer school:

25th September (Monday)

14:00-16:00 Prof. György Dósa: A short introduction into scheduling and bin packing

26th September (Tuesday)

14:00-16:00 Prof. Eranda Dragoti-Cela: Assignment problems - Part I.

16:00-18:00 Prof. Hans Kellerer: Optimal and approximation algorithms for scheduling and packing problems - Part I.

27th September (Wednesday)

9:00-11:00 Prof. Eranda Dragoti-Cela: Assignment problems Part II.

14:00-17:00 Prof. Hans Kellerer: Optimal and approximation algorithms for scheduling and packing problems – Part II.

28th September (Thursday)

9:00-10:00 Prof. Hans Kellerer: Optimal and approximation algorithms for scheduling and packing problems – Part III.

Students who finish successfully the summer school get 8 credit points as the successful fulfillment of PhD subject „Scheduling and bin packing” of the Doctoral School. If you are interested in the event, please inform us about it by an email at di@virt.uni-pannon.hu as soon as possible.

Best regards, Tibor Dulai secretar of the doctoral school

About the speakers:

Prof. Eranda Dragoti-Cela: Associate Professor at Graz University of Technology. Her research focus is on assignment problems and in particular on polynomially solvable special cases of quadratic assignment problema and travelling salesman problems.

Prof. György Dósa: Associate Professor at the University of Pannonia. His main research interests are scheduling and bin packing.

Prof. Hans Kellerer: Professor at the University of Graz, published papers on scheduling, knapsack and bin packing. Editorial boards: Journal of Scheduling, Computers and OR, Computers and Industrial Engineering.

Udvaros József kutatóhelyi vitája

Ezúton szeretnénk meghívni Önöket Udvaros József matematika–informatika szakos általános tanító, az ELTE Informatika Doktori Iskola doktorjelöltje doktori értekezésének kutatóhelyi (tanszéki) vitájára, amelynek címe:

A digitális technológiák szerepe és lehetőségei a programozás tanításában

A nyilvános kutatóhelyi vitára 2017. június 28-án (szerdán) 8:00 órakor kerül sor az ELTE Informatikai Kar (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C) 2-202-es termében.

Végh Ladislav kutatóhelyi vitája

Ezúton szeretnénk meghívni Önöket Végh Ladislav matematika–informatika szakos tanár, az ELTE Informatika Doktori Iskola doktorjelöltje doktori értekezésének kutatóhelyi (tanszéki) vitájára, amelynek címe:

A programozás tanulásának és tanításának támogatása elektronikus tananyagba beépíthető interaktív animációs modellekkel

A nyilvános kutatóhelyi vitára 2017. június 28-án (szerdán) 9:00 órakor kerül sor az ELTE Informatikai Kar (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C) 2-202-es termében.